ПОДАТКОВИЙ КОДЕКС: ІНТРИГА ЗБЕРІГАЄТЬСЯ

08 вересня 2010 р.

 

Проект нового Податкового кодексу, підготовлений урядом, має бути переданий на розгляд парламенту вже найближчим часом. Проте навіть депутати від Партії регіонів, яка формувала урядову коаліцію, поки що не бачили остаточного тексту документу. Тим часом представники ділової та юридичної спільноти, посилаючись на розрізнені дані із відкритих джерел та заяв урядовців для преси, кажуть, що черговий варіант проекту Податкового кодексу не є кращим за попередній, Уряд: ми будемо жити по-новому Новий податковий кодекс, який уряд пропонуватиме на розгляд парламенту, забезпечить один із найпривабливіших інвестиційних режимів у Європі – заявив прем’єр-міністр Микола Азаров, представляючи черговий проект кодексу. За словами прем’єра, у новому проекті кодексу передбачається зменшення кількості податків та відсоткових ставок, спрощення їх адміністрування: “Ми встановимо низькі податки. Напевне, найнижчі податки у Європі. Ми спростимо саме адміністрування податків. Ми створимо атмосферу довіри між податковою службою, державою і бізнесом, але при цьому ми чітко кажемо, що ці зменшені податки мають сплачувати всі”. Опозиція не бачить реформ Водночас екс-керівник бюджетного комітету парламенту й один із лідерів опозиційного БЮТ Олександр Турчинов каже, що він не побачив у тому, що відомо про новий Податковий кодекс, ані чогось революційного, ані навіть виконання обіцянок і побажань президента Віктора Януковича: “Ми не бачимо реформи податкової системи. Ми бачимо тільки чергову спробу підлаштувати податкову систему під потреби влади. Наприклад, що акцент із бідних перейде на заможних, його нема”. На таку критику опозиції прем’єр-міністр Микола Азаров відповідає, що збільшення податку на доходи для тих, хто заробляє понад 10 мінімальних зарплат, оподаткування нерухомості, якщо її площа у місті чи селі, відповідно, перевищує 100 і 200 квадратних метрів, запровадження податку на банківські вклади, якщо вони перевищують 200 тисяч гривень – все це свідчить про те, що уряд дуже серйозно поставився до вимоги президента зробити так, аби багаті платили більше за бідних. А щодо послаблення податкового тиску на бізнес – то тут, каже пан Азаров, уряд пропонує цілу низку ініціатив: “Ми говоримо індивідуальним підприємцям, що сплачують єдиний податок – ми вам довіряємо, ми не вимагаємо від вас ніякої податкової звітності. Малому бізнесу ми кажемо – податок на прибуток – нуль впродовж 5 років. Ми кажемо середньому і великому бізнесу – ми поступово починаємо знижувати податок на додану вартість для вас, і переходимо на принцип автоматичного відшкодування ПДВ”. Побоювання дрібного бізнесу Водночас ті, хто мав би найбільше підтримувати такі урядові ініціативи, малі та середні підприємці, кажуть, що попередні враження від того, що відомо на даний момент із відкритих джерел, – не надто райдужні.

 

Представник Асамблеї малого та середнього бізнесу Павло Жовніренко також звертає увагу на те, що остаточний текст проекту Податкового кодексу мало хто бачив, а тому вся дискусія базується лише на заявах урядовців про ту чи іншу норму. Він також каже, що для малого та середнього бізнесу показником того, що у новому Податковому кодексі тиск на бізнес зменшено, буде перереєстрація великого українського бізнесу із офшорів в Україну.

 

Павло Жовніренко каже: “З того, що ми про цей кодекс чули із коментарів того ж пана Колєсникова чи пана Азарова, знову видно, що він стоятиме на захисті великого бізнесу. Підприємці готові платити податки, але у разі, як їх платять усі, зокрема, і великий бізнес. Хай вони переведуть свої підприємства, які зареєстровані на Віргінських островах чи Кіпрі, хай зареєструють їх в Україні, якщо вони такі патріоти і громадяни, хай сплачують податки тут. Як говорив класик, від народу приховують тільки дурні речі. Якби це був нормальний кодекс для народу, – його б показали, і ми б його знали”. “Показово, що кодекс не показують” Для будь-якого бізнесу важливі не тільки ставки податків, але й порядок їх сплати – каже Олександр Мінін, старший партнер юридичної фірми КМ Партнери, що спеціалізується на податковому праві. Він наголошує, що із тексту проекту, оприлюдненого ще на початку серпня, та у підготовлених урядом таблицях змін до проекту, що має його фірма, можна зробити висновок, що саме в адмініструванні більшості податків і криються ті сюрпризи, що можуть стати неприємними для бізнесу: О.Мінін:”За наявним матеріалом, адміністрування податків надалі ускладнюється, а ті, буцімто, переваги, які надаються, вони є значною мірою примарними. У нас вже була ставка податку на прибуток 19%. Однак база податку була тоді значно більшою, і реальні суми податку, які підлягали сплаті, вони також були більшими. Певні цяцянки з’явилися, такі, як зниження податку на прибуток, або податкові канікули для малого бізнесу. Але це окремі 3-5 пунктів, які можна показувати як позитивний момент, а насправді, якщо брати сукупний результат, то це погіршення. Тобто, на мою думку, цей кодекс ускладнить ситуацію, і зменшить інвестиційну привабливість України, якщо ще від неї щось залишилося”. Олександр Мінін із КМ Партнери також звертає увагу на те, що вже за перші 6 місяців цього року митники забезпечили державний бюджет більшими доходами, аніж податківці, водночас, саме митні платежі у новому Податковому кодексі адмініструються жорсткіше. Правник також твердить, що для нього відсутність тексту, який мав би стати базою для предметної дискусії, є певним показником: “Якщо раніше давався текст документу, а потім відбувалося його обговорення, то тут уряд створив певний інформаційний вакуум. Тобто, спочатку ми чуємо від уряду та близьких до нього кіл, який це гарний кодекс, які у ньому будуть зміни, але при цьому нам сам кодекс не показують. Але говорити по суті із посиланням на конкретні норми не можна. Тому я ставлюся до цього із певним песимізмом і недовірою, бо коли говорять про кодекс, а сам кодекс не показують – це теж показово”. Показово також, що текст документу, який, за побажанням президента Віктора Януковича, мало бути внесено на “загальнонародне обговорення”, залишається невідомим не тільки представникам ділових та юридичних кіл, але й депутатам від Партії регіонів, що складає основу більшості у парламенті, який і має голосувати за цей документ вже найближчим часом.

 

Мета.UA
http://news.meta.ua/ua/archive/08.09.10/cluster:18125378-Podatkovii-kodeks-ntriga-zbergatsia/