МАЙДАН МІТИНГУЄ, ПОПРИ РІШЕННЯ СУДУ І ДОЩ

23 листопада 2010 р.

 

Підприємці, які вийшли на протести проти ухваленого нещодавно Податкового кодексу, встановили на київському Майдані Незалежності перші намети. Попри побоювання організаторів протестних акцій, що влада спробує силоміць прибрати підприємців з Майдану, оскільки суд заборонив акції в центрі міста, перша ніч у наметовому таборі минула спокійно.

 

За збігом обставин чи за іронією долі встановлення наметів у центрі Києва почалося 22 листопада. Саме в той день 6 років тому на Майдані розпочалися масові протести проти фальсифікацій результатів президентських виборів, названі згодом Помаранчевою революцією.

Чи не повторюють учасники нинішніх протестів шлях Помаранчевої революції? Бі-Бі-Сі запитала про це одного з представників демонстрантів, члена асамблеї громадських організацій малого і середнього бізнесу Павла Жовніренка. Сам він, щоправда, не підприємець, а аналітик з центру стратегічних досліджень. Отже, й запитання до нього не лише як до безпесоредньої дійової особи.

Павло Жовніренко: Є два моменти, які відрізняють Майдан 2004-го і теперішні протестні акції. По-перше, ці протести не є під парасолькою жодної політичної сили – це була абсолютна вимога протестувальників. Політичні сили, які намагалися заявити про себе своїми прапорами ще на минулих акціях, тобто 4 або 18 листопада, були змушені скласти прапори і не заявляти про свою приналежність до партій. По-друге, Майдан-2004, на жаль, не був структурований – люди прийшли, розійшлися, і залишились просто спогади. Якби ці люди були структуровані, то могли б спитати у лідерів Майдану, чи виконуються обіцянки чи ні.

Бі-Бі-Сі: З іншого боку, можна сказати, що у них була чітка мета – домогтися переголосування на виборах президента, і цього було досягнуто. Ви згадали про те, що учасники протесту не хочуть виступати під гаслом політичних сил, але у понеділок на Майдані виступали політики. Чи це означає, що вони все-таки потрібні для надання акціям певної сили?

Павло Жовніренко: Було вирішено таким чином: по порядку денному цього мітингу виступали тільки представники підприємців та представники їх асоціацій. І вже після третьої години надали слово політикам, яких захоче слухати Майдан.

Бі-Бі-Сі: А яким чином визначається, кого хоче слухати Майдан: політик виходить і його засвистують чи йому плещуть?

Павло Жовніренко: Були такі випадки, що і засвистували, я не буду називати прізвищ, але загалом у присутніх не було великої ейфорії від усіх політиків, які виступали.

Бі-Бі-Сі: Чи зможете ви взагалі обійтися без політиків? Здається, що це фактично нереально, бо будь-які зміни до законодавства або до Податкового кодексу треба проводити через Верховну Раду, чи не так?

Павло Жовніренко: Ми зараз вимагаємо взагалі відміни цього Податкового кодексу, його зняття. Бо філософія цього кодексу – це філософія великого бізнесу. Він написаний, щоб зруйнувати малий і середній бізнес. Ми об’єдналися: аналітики, малий і середній бізнес, до нас також примкнула Всеукраїнська організація ветеранів, незалежна конфедерація профспілок, тому що це спільна проблема.

Тут є і Податковий кодекс, буде прийматися Трудовий кодекс, всі ці проблеми дуже пов’язані і ми, домігшись відміни цього кодексу, готові до розробки нового проекту. Тобто, готові до входження у нову робочу групу, яка буде складатися як з депутатів Верховної Ради профільного комітету, так і з представників вчених-економістів, аналітичних центрів, представників Асамблеї малого і середнього бізнесу.

Бі-Бі-Сі: Зараз, очевидно, головною силою протестів є підприємці, з іншого боку, лунають заклики до киян про підтримку. Чи хотіли би, щоб ваші протести набули ширших масштабів, щоб ішлося не лише про економічні вимоги певного соціального прошарку в Україні, чи згодні ви стати загальноукраїнським протестом?

Павло Жовніренко: Ми якраз і знайшли один одного: профспілки знайшли нас, а ми їх. Пенсіонери так само: вони разом з нами, бо якщо буде зруйновано малий і середній бізнес, то ті гроші, які йдуть від малого і середнього бізнесу в бюджет, будуть перекриті, їх не буде. А з іншого боку, ті люди, які підуть на вулицю – малий і середній бізнес, вони опиняться у бюро зайнятості, ставати в чергу і отримувати субсидії по безробіттю. А це буде ще більше навантаження на бюджет і на виплату тих пенсій, які і так невеликі.

Бі-Бі-Сі: Зараз, звичайно, не можна визначити, що планує зробити президент Янукович, до якого лунають вимоги з вашого боку – не підписувати Податковий кодекс, накласти на нього вето. Але в нього є такий вибір: або стояти твердо на боці свого уряду і на боці своєї більшості у Верховній Раді, або дійсно відмовитися підписувати Податковий кодекс, і тоді він стане вашим героєм?

Павло Жовніренко: У першу чергу він стане героєм Партії регіонів. Мені здається, Партія регіонів до кінця не зрозуміла наслідків цього кодексу, наприклад, чому комуністи всі до єдиного проголосували за нього. Тому що викинуті люди, трударі стають найманцями або безробітними, а це, практично, електорат комуністів.

 

Бі-Бі-Сі
http://www.bbc.com/ukrainian/news/2010/11/101123_zhovnirenko_protests_ob.shtml