МАЛИЙ БІЗНЕС КРИТИКУЄ ПОДАТКОВІ НОВАЦІЇ

Малий і середній бізнес критикує оновлений проект Податкового кодексу, який уряд Миколи Азарова планує внести цього тижня у Верховну Раду для схвалення, оскільки вважає його таким, що служить інтересам олігархічного капіталу.

 

У відкритому зверненні Асамблеї малого й середнього бізнесу до влади, політичних партій та крупного бізнесу зокрема сказано: “Ми не крали державне майно і не купували його за безцінь. Без жодної допомоги з боку держави ми забезпечили роботою себе і своїх працівників. Ми розглядаємо сплату законних податків, як громадський обов’язок і готові до його виконання, але лише і виключно у тому випадку, коли податки у повному обсязі почнуть сплачувати усі ті, хто, зловживаючи своєю близькістю до державних органів влади, дотепер уникає цього”.

Представник Асамблеї Павло Жовніренко сказав в інтерв’ю Бі-Бі-Сі, що малий та середній бізнес, об‘єднаний в 90 громадських організацій, навіть не намагався покращити проект документу під час процесу, який влада назвала “всенародним обговоренням”.

“Ми не просто критикували попередній варіант – ми оголосили його неприйнятним. І зробили це, щоб не брати участь в обговоренні. Інакше, якщо ми вносимо якісь пропозиції, то ми беремо на себе частину відповідальності за нього. На нашу думку, цей кодекс працює тільки на великий бізнес – не на середній і великий, а саме на суперкрупний. Отже, аби влада не говорила, що ми брали участь в обговоренні, а, значить, це й наш (малого та середнього бізнесу) кодекс, ми взагалі відмовилися від участи у тому процесі”.

 

Не читали, але засуджуємо

Павло Жовніренко каже, що й після урядової презентації оновленого проекту важко аналізувати те, чого не оприлюднили. Відтак, доводиться робити висновки з коментарів урядовців.

“З коментарів його ідеологів Бориса Колеснікова чи Миколи Азарова, видно, що цей кодекс стоїть на захисті крупного бізнесу, але начебто робить якісь кроки назустріч малому та середньому бізнесу. Тобто, автори намагаються показати, що оподатковується великий бізнес. Наприклад, намір оподатковувати депозити, вищі від 200 тисяч гривень. А покажіть мені людину, яка після фінансової кризи тримає в українських банках більші, ніж 200 тисяч гривень, депозити?”

 

“Хай платять чесно всі”

Але з іншого боку, як уряд мусить наповнювати бюджет, якщо чимала частина всіх підприємців (і малих, і середніх, і великих) ухиляються від сплати податків в Україні? Асамблея, за словами її представника Павла Жовніренка, під час зустрічі з головою Держкомпідпрємництва Бродським, заявляла, що підприємці готові платити законні податки, але в разі, як ці податки платитимуть всі. І передусім крупний бізнес.

“Якщо вони – патріоти України, хай переведуть свої підприємства, зареєстровані на Кіпрі, Віргінських островах та в інших оффшорах, в Україну, і хай сплачують податки тут. А також нехай відмовляться від псевдорозбивки своїх мегамаркетів та інших крупних підприємств на дрібні СПД, тобто, хай по-чесному все буде. Хай влада ліквідує шалені “ножиці” між мінімальною і максимальною зарплатнею, хай скоротить ту непотрібну кількість міністерств… Ще 20 років тому говорилося, що в нас дуже багато чиновників, але відтоді кількість міністерств та різних агентств тільки збільшилась. Нехай влада зменшить число працівників, а функції цих міністерств передасть самоорганізованим асоціаціям, таким, як наша”.

 

Якщо все добре, то що ховати?

Що ж стосується того, що в Україні вже не перший день обговорюють новий проект Податкового кодексу, текст якого уряд не оприлюднив навіть на момент презентації, то Павло Жовніренко вважає, що владі є що приховувати:

“Як говорив класик колись, коли я ще вчився в інституті, приховують від народу тільки дурні речі. Якби це був нормальний для народу кодекс, нам би його показали і ми б його знали. На жаль, ми його не бачили”.

Про оновлений проект Податкового кодексу уряд Миколи Азарова розповів пресі 3 вересня, не надавши тексту навіть журналістам.

За словами міністра фінансів Федора Ярошенка, Кабінет міністрів остаточний варіант проекту оприлюднить і внесе до парламенту вже цього тижня. Міністр каже, що “документ вже й справді підготовлений, але над ним триває завершальна робота”.

За словами голови Держкомпідприємництва Михайла Бродського, уряд планує передати проект Податкового кодексу на розгляд Верховної Ради у середу 8 вересня.

 

BBC, 06. 09. 2010
http://www.bbc.com/ukrainian/news/2010/09/100906_taxes_small_business_ob.shtml